به فیفا بگویید که ایران باید به ممنوعیت حضور زنان در استادیوم پایان دهد

آیا می‌توانید تصور کنید که فقط به دلیل تلاش برای تماشای مسابقه فوتبال تیم مورد علاقه خود بازداشت شوید؟

این اتفاقی است که برای ۳۵ زن هوادار فوتبال افتاد زمانی که تلاش کردند در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ به استادیوم آزادی وارد شوند تا به جمعیت ۹۵ هزار نفری مردان برای تماشای مسابقه فوتبال بین تیم‌های پرسپولیس و استقلال، دو تیم و رقیب تهرانی بپیوندند. زمانی که این زنان جوان در خارج از استادیوم آزادی دستگیر می‌شدند، جیانی اینفانتینو، رییس فدراسیون جانی فوتبال(فیفا) در داخل استادیوم و در کنار مقامات ایرانی، در حال تماشای مسابقه بود.
انتخاب ایران برای تبعیض علیه زنان و منع کردن آنها از تماشای بازی در استادیوم‌ها، به سخره گرفتن مقررات حقوق بشری فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) و اساسنامه آن است، که تبعیض را ممنوع می‌کند. ماده ۴ اساسنامه فیفا می‌گوید تبعیض قائل شدن در هر نوعی موکدا ممنوع و مجازاتش حذف و یا تعلیق خواهد بود.

تا دو ماه دیگر، ایران در مسابقات جام جهانی مردان در روسیه به رقابت خواهد پرداخت. ایران تنها تیمی در جام جهانی است که به زنان خودش و در کشور خودش اجازه نمی‌دهد به تماشای مسابقات مردان بروند. مانند همه تیم‌های رقابت‌کننده در روسیه، ایران می‌تواند - و باید- به زنان ایرانی اجازه بدهد بازی‌های فوتبال را همچون در خارج از ایران در داخل نیز بتوانند تماشا کنند.

فیفا باید برای پایان دادن ممنوعیت ورود به ورزشگاه‌ها در ایران، قبل از شروع مراسم افتتاحیه جام جهانی پافشاری کند.

هواداران ایرانی فوتبال-زنان و مردان- سال‌هاست که از فیفا می‌خواهند تا فدراسیون فوتبال ایران را ملزم به پیروی از مقررات خود کند و به تبعیض علیه زنان ایرانی هوادار فوتبال خاتمه دهد. در گذشته، ایران به زنانی که ملیتی غیرایرانی داشته‌اند، اجازه داده است به استادیوم‌ها وارد شوند، به همین جهت، این اقدامی است که تنها زنان ایرانی را هدف قرار می‌دهد. سال به سال ایران وعده‌ها و قول‌های مبهمی داده‌ است اما چیزی تغیر نکرده‌است.

تا شروع مسابقات جام جهانی روسیه فرصتی باقی نمانده است، به ما بپیوندید تا از فیفا بخواهیم در کنار زنان فوتبال دوست ایرانی بیاستد.

سیاست حقوق بشری فیفا مهم است. این سیاست‌ها وعده می‌دهند از هواداران تا کارگرانی که استادیوم‌ها را و ساز و کار جام‌جهانی را می‌سازند، تا بازیکنان و همه کسانی که در فوتبال درگیر هستند را حمایت کنند. مانند هر مقرراتی، اینها وقتی معنی دارند که بدون استثنا اجرا شوند.

تمام هواداران فوتبال، با هر جنسیت،‌ نژاد، مذهب یا گرایش جنسی باید قادر باشند تا از آن لذت ببرند و از تیم مورد علاقه خود حمایت کنند. سازمان‌های بین‌الملی ورزشی مانند فیقا، متعهد هستند که بازی عادلانه و فرصت برای تقویت حقوق بشر از طریق دنیای ورزش را تضمین کنند.


Iranian football stars join the call

https://www.washingtonpost.com/news/early-lead/wp/2017/07/11/iranian-soccer-stars-call-on-government-to-repeal-ban-on-women-in-stadiums/?utm_term=.6206641ab9ad

https://www.iranhumanrights.org/2018/03/journalist-confronts-fifa-president-over-irans-ban-on-women-in-stadiums-its-our-right/


Signatures: 9.144 / 12.000